Книжки

І.Е.Овсінский - Нова система землеробства

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Іван Євгенович Овсинський - перший російський вчений-агроном, який показав непотрібність плуга. Про його роботи докладно розповів С.М. Скорняков у книзі "Плуг: крах традицій?" (ВО Агропромиздат, 1989). Ось його розповідь коротко. Спочатку Овсинський працював на Далекому Сході, і багато чого перейняв у китайців. Повернувшись, став працювати в Бессарабії, потім в Подільській губернії. Десять років випробував свою нову систему. Результати виявилися приголомшливими. У 1898 р він виступив з доповіддю в Києві. Потім з великими труднощами видав книжку. Вона потрясла уми хліборобів, і за десять років була чотири рази перевидана в Росії. Слід сказати, що перші докладні вказівки про роль органічної мульчі, про природну структуру каналів і необов'язковість оранки дав за двадцять років до Овсинського Д.І. Менделєєв. У Франції, Голландії та Німеччини також були подвижники цієї системи, які одержували 20-44 ц / га зернових. Овсинський ніколи не орав глибше, ніж на 5 см. Головним достоїнством його системи була виняткова стійкість посівів і до засух, і до перезволоження. Всякий раз, коли у сусідів посіви вигорали або хліб не сходив взагалі, Овсинський збирав прекрасні врожаї, які вдвічі перевищували кращі врожаї того часу. Згодом його врожаї росли. Метод Овсинського випробовувався п'ять років на двох досвідчених станціях півдня України, і переваг не показали. Випробовували його і багато господарств - втім, з великими відхиленнями, і результатів також не отримали. Два роки поля Овсинського оглядав В.А. Бертенсон, учений фахівець Міністерства Землеробства; він відзначав багато гідної технології і прекрасний стан полів, особливо кукурудзи, яка виростала під три метри і "зав'язувала по 8-10 великих качанів". Проте, Бертенсон не рекомендував систему широко впроваджувати. Вельми розумно відреагував на Овсинського Д.Н. Прянишников. Вивчивши суть справи і поставивши досліди, він уклав: "... Всякий прийом гарний на своєму місці. Глибока оранка потрібна у вологий час року, для накопичення вологи, в сухий же час, для заощадження вологи, доречна поверхнева обробка грунту ". Вельми точне визначення суті - якщо не знати, що неораний грунт також добре накопичує вологу. У 1909 році кафедра агрономії Київського університету чомусь обрушилася на Овсинського з огульною критикою, оголосивши його книгу повної плутаниною і нісенітницею. Висунувши масу теоретичних заперечень, противники Овсинського стверджували, що його результати - наслідок виключно колишньої глибокої оранки його полів. Аргумент, як ви побачите, смішний, але з тих пір вчення Овсинського було знецінено і забуте. І тільки через півстоліття, завдяки роботам Т.С. Мальцева, досліди південної України перевірили і знайшли, що система Овсинського в них, по суті, не дотримувалася. Т.С. Мальцев, а за ним А.І. Бараєв довели ефективність безвідвальної системи і ввели її в практику багатьох районів СРСР.

ЯКЩО БАЖАЄТЕ ПРОЧИТАТИ КНИГУ ПОВНІСТЮ - НАТИСНІТЬ КНОПКУ

Завантажити

Прочитано 370 разів

Прокоментувати:

Контактна інформація

З будь-якими питаннями та пропозиціями звертайтеся за телефоном чи напишіть листа на нашу електронну скриньку.